niedziela, 17 lutego 2013

Żurek na domowym zakwasie - najlepszy

Jeśli zrobicie ten żurek okaże się, że te, które jedliście dotychczas były może i dobre, ale na pewno nie idealne. A ten jest według mnie taki, jaki powinien być prawdziwy żur.

Kto używa do żurku jakiś miksów z torebek, może uznać, że żur na własnym zakwasie to właściwie inna zupa, bo ma całkiem inny smak. Gotujący z żuru w butelce zapewne uznają, że jednak domowy zakwas jest lepszy i zupa perfekcyjniejsza.

Do której byście grupy nie należeli, torebkowiczów, czy kupujących żury w butelce, nastawcie zakwas i ugotujcie tę zupę.

Co ważne: trzeba mieć naprawdę dobrą kiełbasę. U nas najczęściej jest to kiełbasa z dzika, ewentualnie miks: myśliwska + dzik, czasem śląska. Czasami jest to biała kiełbasa. Rodzaj nie jest istotny, liczy się jej jakość.

Zakwas można zrobić i przechować, ale ja robię go na bieżąco.

Najpierw zakwas (nastawiamy minimum 3 - 4 dni przed gotowaniem zupy): - to jest porcja na ok. 1litr wywaru warzywnego. Jeśli chcecie ugotować większy garnek zupy, aby starczył na 2 dni dla 4 osobowej rodziny - zróbcie zakwas z podwójnej porcji

1 szklanka mąki żytniej razowej (najlepiej typ 2000)
ok. 1 litra przegotowanej, letniej wody
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
2 ząbki czosnku
kilka ziaren pieprzu
łyżka majeranku

Wodę mieszamy z mąką. Dodajemy liście, ziele, czosnek rozgnieciony nożem (ewentualnie pokrojony), pieprz, majeranek. Słoik z zakwasem przykrywamy ściereczką, ewentualnie gazą i zostawiamy na kilka dni.

Żurek
ok. 1 litr wywaru warzywnego
(wywar: dwie marchewki, jedna pietruszka, jeden seler, jeden por, sól, 2 ziela angielskie, 1 liść laurowy, kilka ziaren pieprzu + woda)
4 - 5 ziemniaków
kilka suszonych grzybów
kawałek kiełbasy
jedna duża cebula
ewentualnie jajka, jeśli chcemy zjeść żurek z jajkiem

Gotujemy wywar warzywny, z dodatkiem suszonym grzybów. Wyjmujemy warzywa z wywaru. Do wywaru wrzucamy kiełbasę i ją w nim zagotowujemy, a następnie wyjmujemy. Następnie w wywarze gotujemy obrane i pokrojone ziemniaki. Dodajemy zakwas: przed dodaniem mieszamy zakwas, aby wlać go z całą mąką, a nie tylko z wodą. Dodajemy pokrojoną marchewkę, którą wcześniej ugotowaliśmy robiąc wywar.
Dodajemy kiełbasę, pokrojoną i podsmażoną delikatnie. Dodajemy cebulę, pokrojoną i podsmażoną na oleju. Doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem.




 A.



3 komentarze:

  1. Ha, pewnie, że na zakwasie najlepszy! Mój ojciec taki robi, uwielbiam:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zlikwiduj proszę tą weryfikację obrazkową jeśli możesz:)

    OdpowiedzUsuń
  3. dzięki za przypomnienie o tych obrazkach, już to usunęłam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...